Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

Ms Ann Leahy

View print friendly version
Ms Ann Leahy Photo

Electorate
Warrego - Opens in a new window View Map (.pdf)

Party
Liberal National Party (LNP)

Date of Election
31 January 2015

Speeches
Inaugural | All Speeches

Contact details

Electorate Office Postal Address
PO Box 945
ROMA QLD 4455
Electorate Office Address
74 Wyndham Street
ROMA QLD 4455

Phone: (07) 4570 1100
Fax: (07) 4570 1109
Email: Warrego@parliament.qld.gov.au

Electorate Office Postal Address
PO Box 503
ST GEORGE QLD 4487
Electorate Office Address
19B Henry Street
ST GEORGE QLD 4487

Phone: (07) 4519 0700
Fax: (07) 4519 0709
Email: Warrego.St.George@parliament.qld.gov.au

Parliamentary Service

Current:

  • Member, Infrastructure, Planning and Natural Resources Committee: 22 Aug 2016

Past:

  • Member, Communities, Disability Services and Domestic and Family Violence Prevention Committee: 27 Mar 2015 - 18 Feb 2016
  • Member, Parliamentary Crime and Corruption Committee: 27 Mar 2015 - 18 Feb 2016

Career

Electorate Officer to the Member for Warrego, stationhand

Party Positions:
  1. (NAT) National Party Queensland Representative, Australian Young Political Leaders’ program to study the electoral process in the USA. 2004
  2. (LNP) . 10 May 2016

Community Activity: Member of the Roma Zonta Club, Member of the Queensland Working Sheep Dog Association, Member of the Roma Show Society, Member of the Roma Turf Club and various other community organisations.

Personal

Birth Date: 8 August 1971 (Stanthorpe, Queensland)

Education: School of Distance Education, Downlands College, University of Southern Queensland

Religion: Catholic

Relationship to Politicians: Grand daughter of John Leahy - the first Country Party President in Queensland

Additional Information

Academic qualifications: Bachelor of Applied Science - Major Psychology (Bach App Sc (Psy)), Justice of the Peace (JP Qual)

Notes: Personal interests: Border Collie dogs, aviation, politics, community service.