Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

Mr Donald (Don) Brown

View print friendly version
Mr Don Brown Photo

Electorate
Capalaba - Opens in a new window View Map (.pdf)

Party
Australian Labor Party (ALP)

Date of Election
31 January 2015

Speeches
Inaugural | All Speeches

Contact details

Electorate Office Postal Address
PO Box 455
CAPALABA QLD 4157
Electorate Office Address
Shop 60, Capalaba Park
Mount Cotton Road
CAPALABA QLD 4157

Phone: (07) 3915 0100
Fax: (07) 3915 0109
Email: Capalaba@parliament.qld.gov.au

Parliamentary Service

Current:

  • Chair, Ethics Committee: 18 Feb 2016
  • Member, Legal Affairs and Community Safety Committee: 18 Feb 2016

Past:

  • Member, Utilities, Science and Innovation Committee: 27 Mar 2015 - 18 Feb 2016
  • Member, Parliamentary Crime and Corruption Committee: 27 Mar 2015 - 18 Feb 2016

Career

Prior to election - Pathology Scientist, Union Official - United Voice.

Personal

Birth Date: 3 January 1981 (Brisbane, Queensland, Australia)

Education: Birkdale State School, Bachelor of Applied Science (BApSc), QUT. Bachelor of Laws (LLB), QUT.