Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

Hon Dr Anthony Lynham

View print friendly version
Hon Dr Anthony Lynham Photo

Electorate
Stafford - Opens in a new window View Map (.pdf)

Party
Australian Labor Party (ALP)

Date of Election
19 July 2014

Speeches
Inaugural | All Speeches

Contact details

Electorate Office Address
Unit 207, 6 Babarra Street
STAFFORD QLD 4053

Phone: (07) 3554 8100 (new local number)
Fax: (07) 3554 8109 (new local number)
Email: Stafford@parliament.qld.gov.au

Ministerial Office Postal Address
PO Box 15216
CITY EAST QLD 4002
Ministerial Office
Level 17, QMEC Building, 61 Mary Street
BRISBANE QLD 4000

Phone: (07) 3719 7360
Fax:
Email: sdnrm@ministerial.qld.gov.au

Parliamentary Service

Current:

  • Minister for State Development and Minister for Natural Resources and Mines: 16 Feb 2015

Past:

  • Member, Education and Innovation Committee: 27 Aug 2014 - 6 Jan 2015
  • Shadow Minister for Education; Science, IT and Innovation; Primary Industries and Fisheries; Assisting the Leader on Public Service: 5 Aug 2014 - 30 Jan 2015

Career

Maxillofacial Surgeon.

Community Activity: White Ribbon Foundation

Military Service: Australian Army Dental Corp Major. Defence Service Medal.

Personal

Birth Date: 12 April 1960 (Brisbane)

Family: Married (4 children)

Education: Bachelor of Dental Science (BDSc), Bachelor of Medicine (B.Med Hons), Fellow of the Royal College of Surgeons of Edinburgh (FRCS Ed).