Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

Ms Leanne Donaldson

View print friendly version
Ms Leanne Donaldson Photo

Electorate
Bundaberg - Opens in a new window View Map (.pdf)

Party
Australian Labor Party (ALP)

Date of Election
31 January 2015

Speeches
Inaugural | All Speeches

Contact details

Electorate Office Address
WIN Tower, Quay and Barolin Streets
BUNDABERG QLD 4670

Phone: (07) 4111 3100
Fax: (07) 4111 3109
Email: Bundaberg@parliament.qld.gov.au

Parliamentary Service

Current:

  • Member, Health, Communities, Disability Services and Domestic and Family Violence Prevention Committee: 29 Nov 2016

Past:

  • Minister for Agriculture and Fisheries: 8 Dec 2015 - 3 Nov 2016
  • Chair, Communities, Disability Services and Domestic and Family Violence Prevention Committee: 27 Mar 2015 - 18 Feb 2016