Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access
Current Members
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z  
93 out of 93 members.

A

Members Photo
Mr Stephen (Steve) Andrew
Member for Mirani (ONP)
Mirani
Sarina Office(07) 4806 0700

B

Members Photo
Hon Mark Bailey
Member for Miller (ALP)
Minister for Transport and Main Roads
Miller
Moorooka Office(07) 3414 2120
Members Photo
Ms Rosslyn (Ros) Bates
Member for Mudgeeraba (LNP)
Shadow Minister for Health and Ambulance Services; Shadow Minister for Women
Mudgeeraba
Mudgeeraba Office(07) 5601 7100
Members Photo
Mr David Batt
Member for Bundaberg (LNP)
Shadow Assistant Minister for State Development
Bundaberg
Bundaberg Office(07) 4111 3100
Members Photo
Mr Stephen Bennett
Member for Burnett (LNP)
Shadow Minister for Child Safety, Youth and Shadow Minister for the Prevention of Domestic and Family Violence; Shadow Minister for Veterans
Burnett
Bargara Office(07) 4111 5100
Members Photo
Mr Michael Berkman
Member for Maiwar (GRN)
Maiwar
Indooroopilly Office(07) 3737 4100
Members Photo
Mr Jarrod Bleijie
Member for Kawana (LNP)
Shadow Minister for Education, Shadow Minister for Industrial Relations, Manager of Opposition Business
Kawana
Minyama Office(07) 5406 3100
Members Photo
Ms Sandra (Sandy) Bolton
Member for Noosa (IND)
Noosa
Noosaville Office(07) 5319 3100
Members Photo
Mr Mark Boothman
Member for Theodore (LNP)
Deputy Opposition Whip
Theodore
Mt Warren Park Office(07) 3445 0100
Members Photo
Mr Colin Boyce
Member for Callide (LNP)
Callide
Biloela Office(07) 4845 1100
Members Photo
Ms Nikki Boyd
Member for Pine Rivers (ALP)
Deputy Government Whip
Pine Rivers
Strathpine Office(07) 3448 3100
Members Photo
Mr Donald (Don) Brown
Member for Capalaba (ALP)
Chief Government Whip
Capalaba
Capalaba Office(07) 3915 0100
Members Photo
Mr Glenn Butcher
Member for Gladstone (ALP)
Assistant Minister for Treasury
Gladstone
Gladstone Office(07) 4904 1100

C

Members Photo
Mr Jason Costigan
Member for Whitsunday (LNP)
Whitsunday
Proserpine Office(07) 4845 3100
Members Photo
Mr Michael Crandon
Member for Coomera (LNP)
Coomera
Ormeau Office(07) 5560 8100
Members Photo
Hon Craig Crawford
Member for Barron River (ALP)
Minister for Fire and Emergency Services
Barron River
Smithfield Office(07) 4229 0100
Members Photo
Mr David Crisafulli
Member for Broadwater (LNP)
Shadow Minister for Environment, Science and the Great Barrier Reef; Shadow Minister for Tourism
Broadwater
Hope Island Office(07) 5560 6100

D

Members Photo
Hon Yvette D'Ath
Member for Redcliffe (ALP)
Attorney-General and Minister for Justice
Redcliffe
Redcliffe Office(07) 3448 7100
Members Photo
Mr Nicholas (Nick) Dametto
Member for Hinchinbrook (KAP)
Hinchinbrook
Ingham Office(07) 4765 4700
Members Photo
Hon Cameron Dick
Member for Woodridge (ALP)
Minister for State Development, Manufacturing, Infrastructure and Planning
Woodridge
Woodridge Office(07) 3445 4100

d

Members Photo
Hon Michael (Mick) de Brenni
Member for Springwood (ALP)
Minister for Housing and Public Works; Minister for Digital Technology; Minister for Sport
Springwood
Springwood Office(07) 3414 2110

E

Members Photo
Hon Leeanne Enoch
Member for Algester (ALP)
Minister for Environment and the Great Barrier Reef, Minister for Science and Minister for the Arts
Algester
Heathwood Office(07) 3737 2110

F

Members Photo
Hon Dianne (Di) Farmer
Member for Bulimba (ALP)
Minister for Child Safety, Youth and Women and Minister for the Prevention of Domestic and Family Violence
Bulimba
Morningside Office(07) 3914 2100
Members Photo
Hon Shannon Fentiman
Member for Waterford (ALP)
Minister for Employment and Small Business and Minister for Training and Skills Development
Waterford
Waterford West Office(07) 3445 3100
Members Photo
Mrs Deborah (Deb) Frecklington
Member for Nanango (LNP)
Leader of the Opposition and Shadow Minister for Trade
Nanango
Kingaroy Office(07) 4190 7100
Members Photo
Hon Mark Furner
Member for Ferny Grove (ALP)
Minister for Agricultural Industry Development and Fisheries
Ferny Grove
Ferny Grove Office(07) 3535 7100

G

Members Photo
Mrs Julieanne Gilbert
Member for Mackay (ALP)
Assistant Minister for State Development
Mackay
Mackay Office(07) 4960 7100
Members Photo
Hon Grace Grace
Member for McConnel (ALP)
Minister for Education and Minister for Industrial Relations
McConnel
Spring Hill Office(07) 3145 9100

H

Members Photo
Mr Aaron Harper
Member for Thuringowa (ALP)
Thuringowa
Kirwan Office(07) 4766 3100
Members Photo
Mr Michael Hart
Member for Burleigh (LNP)
Shadow Minister for Housing and Public Works, Shadow Minister for Energy, Shadow Minister for Innovation and Digital Technology
Burleigh
Miami Office(07) 5560 4100
Members Photo
Mr Michael Healy
Member for Cairns (ALP)
Cairns
Cairns Office(07) 4229 0110
Members Photo
Hon Stirling Hinchliffe
Member for Sandgate (ALP)
Minister for Local Government, Minister for Racing and Minister for Multicultural Affairs
Sandgate
Sandgate Office(07) 3639 9100
Members Photo
Ms Jennifer Howard
Member for Ipswich (ALP)
Assistant Minister for Veterans' Affairs and Assistant Minister of State
Ipswich
Booval Office(07) 3447 2100
Members Photo
Mr Martin (Marty) Hunt
Member for Nicklin (LNP)
Nicklin
Nambour Office(07) 5406 4100

J

Members Photo
Mr David Janetzki
Member for Toowoomba South (LNP)
Shadow Attorney-General; Shadow Minister for Justice
Toowoomba South
Toowoomba Office(07) 4602 3100
Members Photo
Hon Kate Jones
Member for Cooper (ALP)
Minister for Innovation and Tourism Industry Development and Minister for the Commonwealth Games
Cooper
Ashgrove Office(07) 3554 9100

K

Members Photo
Mr Robert (Robbie) Katter
Member for Traeger (KAP)
Traeger
Mount Isa Office(07) 4730 1100

Charters Towers Office(07) 4787 2139

Members Photo
Mr Joseph (Joe) Kelly
Member for Greenslopes (ALP)
Greenslopes
Coorparoo Office(07) 3414 2100
Members Photo
Mr Shane King
Member for Kurwongbah (ALP)
Kurwongbah
Kallangur Office(07) 3448 9100
Members Photo
Mr Shane Knuth
Member for Hill (KAP)
Hill
Atherton Office(07) 4235 7100
Members Photo
Mr Jon Krause
Member for Scenic Rim (LNP)
Scenic Rim
Beaudesert Office(07) 5515 1100

L

Members Photo
Mr John-Paul Langbroek
Member for Surfers Paradise (LNP)
Shadow Minister for Sport and Racing and Shadow Minister for Multicultural Affairs, Shadow Minister for the Commonwealth Games
Surfers Paradise
Isle Of Capri Office(07) 5600 2100
Members Photo
Mr Dale Last
Member for Burdekin (LNP)
Shadow Minister for Natural Resources and Mines; Shadow Minister for Northern Queensland
Burdekin
Ayr Office(07) 4767 0500
Members Photo
Mrs Brittany Lauga
Member for Keppel (ALP)
Assistant Minister for Education
Keppel
Yeppoon Office(07) 4913 1500
Members Photo
Ms Ann Leahy
Member for Warrego (LNP)
Shadow Minister for Local Government
Warrego
Roma Office(07) 4570 1100

St George Office(07) 4519 0700

Members Photo
Ms Leanne Linard
Member for Nudgee (ALP)
Nudgee
Northgate Office(07) 3638 7100
Members Photo
Mr James Lister
Member for Southern Downs (LNP)
Southern Downs
Stanthorpe Office(07) 4524 7700
Members Photo
Ms Cynthia Lui
Member for Cook (ALP)
Cook
Mareeba Office(07) 4223 1100

Thursday Island Office(07) 4069 1909

Members Photo
Hon Dr Anthony Lynham
Member for Stafford (ALP)
Minister for Natural Resources, Mines and Energy
Stafford
Stafford Office(07) 3554 8100

M

Members Photo
Mr James (Jim) Madden
Member for Ipswich West (ALP)
Ipswich West
Brassall Office(07) 3447 3100
Members Photo
Mr Timothy (Tim) Mander
Member for Everton (LNP)
Deputy Leader of the Opposition and Shadow Treasurer
Everton
Everton Park Office(07) 3535 1100
Members Photo
Mr Mark McArdle
Member for Caloundra (LNP)
Caloundra
Caloundra Office(07) 5329 4100
Members Photo
Mr James (Jim) McDonald
Member for Lockyer (LNP)
Lockyer
Gatton Office(07) 5351 6100
Members Photo
Mrs Melissa McMahon
Member for Macalister (ALP)
Macalister
Beenleigh Office(07) 3445 3300
Members Photo
Ms Corrine McMillan
Member for Mansfield (ALP)
Mansfield
Upper Mt Gravatt Office(07) 3414 3100
Members Photo
Mr Bart Mellish
Member for Aspley (ALP)
Aspley
Aspley Office(07) 3554 7100
Members Photo
Mr Brent Mickelberg
Member for Buderim (LNP)
Shadow Assistant Minister for Tourism Industry Development
Buderim
Buderim Office(07) 5406 2100
Members Photo
Hon Dr Steven Miles
Member for Murrumba (ALP)
Minister for Health and Minister for Ambulance Services
Murrumba
Kallangur Office(07) 3448 9300
Members Photo
Mr Lachlan Millar
Member for Gregory (LNP)
Shadow Minister for Fire, Emergency Services and Volunteers
Gregory
Longreach Office(07) 4521 5700

Emerald Office(07) 4913 1000

Members Photo
Mrs Jo-Ann Miller
Member for Bundamba (ALP)
Bundamba
Goodna Office(07) 3447 9100
Members Photo
Mr Steven (Steve) Minnikin
Member for Chatsworth (LNP)
Shadow Minister for Transport and Main Roads
Chatsworth
Carindale Office(07) 3914 9100
Members Photo
Mr Robert (Rob) Molhoek
Member for Southport (LNP)
Opposition Whip
Southport
Chirn Park Office(07) 5600 1100
Members Photo
Mrs Charis Mullen
Member for Jordan (ALP)
Jordan
Springfield Central Office(07) 3447 9300

N

Members Photo
Mr Timothy (Tim) Nicholls
Member for Clayfield (LNP)
Clayfield
Clayfield Office(07) 3638 9100

O

Members Photo
Mr Samuel (Sam) O'Connor
Member for Bonney (LNP)
Shadow Assistant Minister to the Opposition Leader and Shadow Assistant Minister for Youth
Bonney
Labrador Office(07) 5657 7980
Members Photo
Mr Barry O'Rourke
Member for Rockhampton (ALP)
Rockhampton
Rockhampton Office(07) 4994 2100
Members Photo
Hon Coralee O'Rourke
Member for Mundingburra (ALP)
Minister for Communities and Minister for Disability Services and Seniors
Mundingburra
Aitkenvale Office(07) 4766 8100

P

Members Photo
Hon Annastacia Palaszczuk
Member for Inala (ALP)
Premier and Minister for Trade
Inala
Richlands Office(07) 3737 2100
Members Photo
Ms Joan Pease
Member for Lytton (ALP)
Senior Government Whip
Lytton
Wynnum Office(07) 3915 1100
Members Photo
Mr Duncan Pegg
Member for Stretton (ALP)
Stretton
Sunnybank Hills Office(07) 3414 3110
Members Photo
Mr Anthony (Tony) Perrett
Member for Gympie (LNP)
Shadow Minister for Agricultural Industry Development and Fisheries and Forestry
Gympie
Gympie Office(07) 5329 5100
Members Photo
Hon Curtis Pitt
Member for Mulgrave (ALP)
Speaker of the Legislative Assembly
Mulgrave
Gordonvale Office(07) 4237 1100
Members Photo
Mr Andrew Powell
Member for Glass House (LNP)
Shadow Minister for State Development, Manufacturing, Infrastructure and Planning
Glass House
Maleny Office(07) 5318 8100
Members Photo
Mr Linus Power
Member for Logan (ALP)
Logan
Hillcrest Office(07) 3445 2100
Members Photo
Ms Jessica (Jess) Pugh
Member for Mount Ommaney (ALP)
Mount Ommaney
Mount Ommaney Office(07) 3737 2120
Members Photo
Mr Daniel (Dan) Purdie
Member for Ninderry (LNP)
Shadow Assistant Minister for Treasury
Ninderry
Coolum Beach Office(07) 5406 7900

R

Members Photo
Ms Kim Richards
Member for Redlands (ALP)
Redlands
Victoria Point Office(07) 3446 0100
Members Photo
Dr Mark Robinson
Member for Oodgeroo (LNP)
Oodgeroo
Cleveland Office(07) 3446 9100
Members Photo
Dr Christian Rowan
Member for Moggill (LNP)
Shadow Minister for Communities and Shadow Minister for Disability Services and Seniors; Shadow Minister for Aboriginal and Torres Strait Islander Partnerships; Shadow Minister for the Arts
Moggill
Kenmore Office(07) 3737 4110
Members Photo
Mr Peter Russo
Member for Toohey (ALP)
Toohey
Sunnybank Office(07) 3414 3120
Members Photo
Hon Mark Ryan
Member for Morayfield (ALP)
Minister for Police and Minister for Corrective Services
Morayfield
Caboolture South Office(07) 5343 5100

S

Members Photo
Mr Bruce Saunders
Member for Maryborough (ALP)
Maryborough
Maryborough Office(07) 4114 1100
Members Photo
Ms Meaghan Scanlon
Member for Gaven (ALP)
Assistant Minister for Tourism Industry Development
Gaven
Nerang Office(07) 5560 7100
Members Photo
Ms Fiona Simpson
Member for Maroochydore (LNP)
Shadow Minister for Employment and Small Business, Shadow Minister for Training and Skills Development
Maroochydore
Maroochydore Office(07) 5406 7100
Members Photo
Mr Edward (Ted) Sorensen
Member for Hervey Bay (LNP)
Hervey Bay
Scarness Office(07) 4183 8100
Members Photo
Mr Raymond (Ray) Stevens
Member for Mermaid Beach (LNP)
Mermaid Beach
Mermaid Beach Office(07) 5600 0100
Members Photo
Mr Scott Stewart
Member for Townsville (ALP)
Deputy Speaker
Townsville
Townsville Office(07) 4766 4100
Members Photo
Mrs Janet (Jann) Stuckey
Member for Currumbin (LNP)
Currumbin
Palm Beach Office(07) 5601 9100

T

Members Photo
Hon Jacklyn (Jackie) Trad
Member for South Brisbane (ALP)
Deputy Premier, Treasurer and Minister for Aboriginal and Torres Strait Islander Partnerships
South Brisbane
West End Office(07) 3724 9100

W

Members Photo
Mr Trevor Watts
Member for Toowoomba North (LNP)
Shadow Minister for Police and Counter Terrorism; Shadow Minister for Corrective Services
Toowoomba North
Toowoomba Office(07) 4602 2100
Members Photo
Mr Patrick (Pat) Weir
Member for Condamine (LNP)
Condamine
Dalby Office(07) 4570 4100
Members Photo
Mr Christopher (Chris) Whiting
Member for Bancroft (ALP)
Bancroft
Rothwell Office(07) 3448 2100
Members Photo
Mrs Simone Wilson
Member for Pumicestone (LNP)
Shadow Assistant Minister for Education
Pumicestone
Bellara Office(07) 3474 2100