HYND, MR THOMAS SIMPSON (TOM)


Personal

Birth Date
06 Jul 1930 (Sydney, New South Wales, Australia)

Death Date
20 Oct 2011

Parents
Thomas and Margaret Winifred Hynd (nee Simpson)

Marriage
Married - Phyllis Lyle Bullard on 19 Sep 1953.

Occupation
Businessman

Education
1. Chatswood primary and Mosman high schools
2. Gore Hill Technical College, Sydney

Career

1. Master Builder
2. Owner of TS Hynd Pty Ltd (electronic door specialist)


Party and Political Activities
National Party (NP)

Party Positions
1. Vice-president, South East Zone
2. Member, Goverment Party Committees: Public Works, Main Roads, Expo and Police; Employment, Training and Industrial Affairs; Environment, Conservation and Tourism
3. Member, Goverment Party Committees: Water Resources and Maritime Services; Justice and Attorney-General; Industry, Small Business, Communications and Technology
4. Member, Goverment Party Committees: Tourism, National Parks and Sport; Works and Housing; Employment & Industrial Affairs; Industry, Small Business and Technology, 1987
5. Member, Goverment Party Committees: Water Resources and Maritime Services; Justice and Attorney-General, 1987

Parliamentary Representation
HousePartyElectorateFromToDeparture Reason
AssemblyNP NERANG01 Nov 198602 Dec 1989Defeated


Appointments
DescriptionFromTo
Deputy Government Whip08 Sep 1989 02 Dec 1989


Notes

1. Interest include rotary, boating and politics.
2. Member: Broadbeach Rotary Club; Gold Coast Sea Rescue; and International Yachting Fellowship of Rotarians.
3. Mr Hynd was involved in the Miss Gold Coast, Miss Australia Spastic Centre, Red Cross and Salvation Army appeals.



[Last Modified: 19 Apr 2012 13:05]

Back to search results
New Search