LOWES, MR HAROLD BERTRAM


Personal

Birth Date
01 Oct 1926 (South Brisbane, Queensland, Australia)

Death Date
22 Aug 2002 (Indooroopilly, Queensland, Australia)

Parents
Harold Percy McHenry and Elsie Ellen Lowes (nee Bertram)

Marriage
Married - (1) Mavis Alice Canning on 5 June 1950, 2 sons. (2) Mary Christina Mackay on 10 November 1977. (3) Maureen Turnball on 13 November 1993, stepfather to 4 children.

Occupation
Solicitor

Education
1. South Brisbane State School
2. Brisbane Church of England Grammar School
3. Townsville Grammar School
4. Solicitors Board

Religion
Church of England

Career

1. Legal Officer, Department of Harbours and Marines, 1988 to 1992
2. Phillips & Lowes, 1974 to 1988
3. Solicitor, Charles Harries & Lowes, 1954 to 1974
4. Articled Clerk, Wilson, Ryan and Grose, Townsville
5. Citizen Military Forces, 1948 to 1952
6. Australian Imperial Forces, 1945 to 1946


Party and Political Activities
Liberal Party (LIB)

Party Positions
1. Member, Political Committee, 1974 to 1977
2. Member, State Executive, 1960 to 1961
3. Member, Liberal Party Policy Committee; various branch and executive appointments, since 1957
4. Member, Government Party Committees: Health; Justice; Treasury; Lands; Aboriginal and Islanders Advancement; Industrial Relations and Consumer Affairs; Urban and Regional Affairs

Parliamentary Representation
HousePartyElectorateFromToDeparture Reason
AssemblyLIB BRISBANE07 Dec 197412 Nov 1977Retired


Other Seats Contested
1. BRISBANE (State) 1972


Appointments
DescriptionFromTo
Member, Parliamentary Delegation to South-East Asia1977  
Member, Select Committee on Subordinate Legislation1975  
Member, Parliamentary Refreshment Rooms CommitteeMay 1975  


Notes

1. He was the grandson of the Hon. William Bertram MLA, the member for Maree from 1912 to 1929 and Speaker of the Queensland Parliament fromĀ 1920 to 1929.
2. He was a member of theĀ United Service and Tattersalls Clubs.
3. He was a board member and later Chairman of the North Brisbane Hospital Board.
4. He had an oyster farm on Morton Island.
5. In March 1976 Mr Lowes opposed legislation banning food scraps from eating establishments being used to feed pigs in order to abate the spread of foot-and-mouth disease. To emphasise his opposition, he walked into the chamber and put a bucket of food scraps next to the then Minister for Primary Industries, Vic Sullivan. He was ordered to remove it and immediately did so.


Sources

1. Waterson, DB, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)
2. Courier-Mail, 'Bucket for minister: it's all pig swill', 26 March 1976



[Last Modified: 28 Feb 2012 11:19]

Back to search results
New Search