BOURKE, MR ANTHONY JAMES (TONY)


Personal

Birth Date
30 Jul 1941 (Nundah, Brisbane, Queensland, Australia)

Parents
Michael Alfonsus and Margaret Ruth Bourke (nee Morris)

Marriage
Married - Mary Agnes McNamara on 10 May 1970, 2 sons, 1 daughter.

Occupation
Pharmacist

Education
1. St Patrick's College, Shorncliffe
2. Diploma of Pharmacy, University of Queensland, graduating in 1958
3. Bachelor of Arts, majoring in History and Geography

Religion
Catholic

Career

1. Mayor of Toowoomba, 1997 to 2000
2. Pharmacy owner, Bridge Street, Toowoomba, 1984 to 2002
3. Real estate agent, Rogers and Joseph, Toowoomba, from 1981
4. Alderman, Toowoomba City Council, 1976 to 1988
5. Pharmacist, Toowoomba 1970 to 1978
6. Pharmacist, London, 1966 to 1969
7. Pharmacist, Brisbane, 1959 to 1966


Party and Political Activities
Liberal Party (LIB)

Party Positions
1. Secretary, Joint Government Parties, Apr 1979 to Nov 1980
2. Chairman, Health and Recreation Committee, Toowoomba City Council, from Apr 1979

Parliamentary Representation
HousePartyElectorateFromToDeparture Reason
AssemblyLIB LOCKYER 16 Oct 197629 Nov 1980Defeated


Notes

1. Mr Bourke won the seat of Lockyer at a by-election on 16 Oct 1976 following the resignation of the sitting member, the Deputy Premier and Treasurer, Sir Gordon Chalk, who had held the seat for 26 years.


Sources

1. Waterson, DB and John Arnold, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1930-1980, (Canberra: ANU Press, 1982)



[Last Modified: 19 Apr 2012 14:30]

Back to search results
New Search