BISHOP, MR BRUCE EDWARD


Personal

Birth Date
25 Aug 1925 (Maffra, Victoria, Australia)

Death Date
20 May 2008 (Gold Coast, Queensland, Australia)

Parents
Edward William and Ada Florence Bishop (nee Nisbett)

Marriage
Married - E Waters in July 1972, 2 sons (divorced).

Occupation
Retailer

Education
1. Romsey State School
2. Geelong College

Religion
Presbyterian

Career

1. Menswear retailer since 1961
2. Alderman, Gold Coast City Council, 1973 to 1988
3. Fundraiser, Wells Organisation until 1971
4. State Electricity Commission Victoria until 1955
5. Able Seaman, Royal Australian Navy, 3 October 1944 to 27 August 1946


Party and Political Activities
Liberal Party (LIB)

Party Positions
1. Member, Government Party Committees: Treasury; Justice; Survey and Valuation; Local Government and Main Roads; Marine Services and Tourism, 1978
2. Member, State Executive of the Liberal Party, 1966 to 1975
3. McPherson Area Chairman of the Liberal Party, 1966 to 1975
4. Chairman, Surfers Paradise Branch of the Liberal Party, 1964
5. Secretary, Surfers Paradise Branch of the Liberal Party, 1963

Parliamentary Representation
HousePartyElectorateFromToDeparture Reason
AssemblyLIB SURFERS PARADISE12 Nov 197729 Nov 1980Defeated


Other Seats Contested
1. SOUTH COAST (State) 1969
2. SOUTH COAST (State) 1972


Appointments
DescriptionFromTo
Member, Joint Party Committee Investigating Unemployment1978  


Notes

1. He moved to Queensland in Oct 1959.
2. Mr Bishop was a former president and life member of the Surfers Paradise Chamber of Commerce. In fact, he went on to be its president on a record six occasions.
3. Board Member, Gold Coast Visitors Bureau.
4. Chairman and Deputy Chairman, various committees of the Gold Coast City Council.
5. Fellow, Victorian College of Chiropody.
6. It is reported that he was on board HMAS Hobart in Tokyo Bay for the Japanese surrender in 1945.
7. He was defeated at the 1980 election by the Hon. Rob Borbidge, who went on to become Premier.
8. He was part of the so-called Liberal `Ginger Group' during the reign of Sir Joh Bjelke-Petersen and was involved in what were known as three-corner contests involving Liberal, Labor and National Party candidates.
9. He spent his final years at Mount Tamborine with partner Narelle Robinson.


Sources

1. Courier-Mail, `Defender of Surfers Paradise', 23 May 2008
2. Gold Coast Bulletin, `Surfers pioneer dies', 22 May 2008



[Last Modified: 19 Apr 2012 14:30]

Back to search results
New Search