DAVIS, MR BRIAN JOHN


Personal

Birth Date
07 Jul 1934 (Toowoomba, Queensland, Australia)

Parents
Richard and Constance Mary Davis (nee Quinlan)

Marriage
Married - Jean Christina Wallace on 30 Jan 1965, 2 sons.

Occupation
Service Station Manager

Education
1. Christian Brothers, Toowoomba

Religion
Catholic

Career

1. Official/Organiser, Transport Workers Union (Queensland Branch)
2. Taxi driver
3. Truck driver
4. Taxi proprietor
5. Van salesman


Party and Political Activities
Australian Labor Party (ALP)

Party Positions
1. State President, Young Labor Association, 1963
2. President, Fortitude Valley Branch
3. Delegate, QCE

Parliamentary Representation
HousePartyElectorateFromToDeparture Reason
AssemblyALP BRISBANE17 May 196907 Dec 1974Defeated
AssemblyALP BRISBANE CENTRAL12 Nov 197702 Dec 1989Did not contest


Appointments
DescriptionFromTo
Opposition Whip29 Aug 1984  
Member, Parliamentary Refreshment Rooms Committee  
Temporary Chairman of Committees1983 1986
Leader of Opposition Business in the HouseJul 1982 Aug 1984
Opposition Spokesman on TransportJan 1981 Jul 1982
Opposition Spokesman on Works and Water ResourcesFeb 1980 Jan 1981
Member, Parliamentary Delegation to Asia1980  
Opposition Spokesman on TransportDec 1977 Dec 1980
Member, Select Committee on Punishment of Crimes of Violence1974  
Shadow Minister for Welfare, Sport and Tourism1972 1974


Notes

1. Interests include gardening, horse racing, motoring and reading.
2. Patron, Mayne Australian Rules Football Club.
3. Mr Davis announced he would not contest the 1989 election and gave his backing to Mr Beattie.


Sources

1. Courier-Mail, 'Beattie wins party selection with 71% of plebiscite votes', 6 August 1988, p.1



[Last Modified: 19 Apr 2012 12:01]

Back to search results
New Search