SCHUNTNER, MR LYLE THOMAS


Personal

Birth Date
02 Dec 1936 (Bowen, Queensland, Australia)

Parents
Emil Oscar and Elsie Dorothy Schuntner (nee Griffiths)

Marriage
Married - Valerie Margaret Shannon, 3 children.

Occupation
Teacher and President of Queensland Teachers Union

Education
1. Crows Nest, Kelvin Grove, Mitchelton state primary schools
2. Brisbane State High School
3. Bachelor of Arts and Certificate in Education, University of Queensland

Religion
Uniting Church

Career

1. Teacher, 1956 to 1977 and 1986 onwards
2. President, Queensland Teachers Union, January 1978 to January 1986


Party and Political Activities
Liberal Party (LIB)

Party Positions
1. Chairman, Liberal Party Education Committee, 1986 to 1989

Parliamentary Representation
HousePartyElectorateFromToDeparture Reason
AssemblyLIB MOUNT COOT-THA01 Nov 198602 Dec 1989Defeated


Other Seats Contested
1. BURLEIGH (State) 1992


Appointments
DescriptionFromTo
Spokesman on Education and Training  


Notes

1. Interests include family activities, education, history, golf, tennis, cricket and skiing.
2. Mr Schuntner served on the board of Junior Secondary School Studies and the faculty board of education of the University of Queensland.
3. He was awarded a Fellowship of the Australian College of Education in 1984.
4. Member, Australian delegations to World and Asian Regional Teachers Conferences.
5. Chairman, Queensland Teachers Credit Union. 
6. He undertook National Service in the Navy in 1956. He also served in the Royal Australian Naval Reserve from 1956 to 1960 and was promoted to the rank of Acting Sub-Lieutenant.


Sources

1. Waterson, D B, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1981-1992, (Sydney: Casket Publications, 1993)



[Last Modified: 19 Apr 2012 11:41]

Back to search results
New Search